Klokan velký v roli příležitostného boxera

Klokan velký si bezstarostně skáče po zelené pláni.

Každé zvíře na této planetě má nějaký obranný pohyb, jímž se snaží zastrašit nepřítele. Ať už je to pštros nebo lev. Nejinak tomu je u dalšího tvora, který je často označován, jako boxer. Asi správně tušíte, že je to klokan velký. Ten je znám i pod názvem klokan západní. Jeho bojovné pohyby a výkopy často připomínají boxerský zápas.

Základní informace o klokanech

Pojďme si ale klokana velkého představit od A až do Z. Čím jiným začít nežli základními daty o jeho fyzické stavbě. I když nejde o největšího klokana na světě, má klokan velký poměrně zajímavou muskulaturu. Více informací Vám přineseme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Délka těla0,9 až 1,4 m
Délka ocasu75 až 100 cm
Hmotnost15 až 54 kg
Délka březosti36 dnů
Základní informace spojené s klokanem velkým.

Jen pro doplnění upřesníme, že tento druh klokana je třetím největším na světě. Patří ovšem asi k těm nejznámějším. Samec je od samice poměrně snadno rozpoznatelný, protože obvykle narůstá do dvojnásobné výšky a váhy.

Klokan velký jako skokan daleký

Není asi třeba nikomu zdlouhavě vysvětlovat, že klokan neběhá, neplazí se, neplave, ale skáče. Tento pohyb je pro klokana naprosto vlastní. Jednou ze základních opor v pohybu je mu velký a poměrně tlustý ocas. Z pohledu délky a výšky doskoku se klokani rozhodně nemají za co stydět. Do výšky jsou skopni vyskočit až do tří metrů. Směrem do dálky pak s přehledem atakují hranici deseti metrů. Jen doplníme, že klokani skáčou snožmo.

Klokan velký je zpozorovatelný také v Česku

Pokud chcete vidět klokana velkého, nemusíte za ním rozhodně vyrážet do jeho domoviny. Tou je Jižní Austrálie. V jihozápadní části Austrálie se tento druh často mísí s klokanem obrovským. Klokani jsou k vidění i v českých zoologických zahradách. Zblízka tak můžete spatřit zajímavého a unikátního tvora s typickou kapsou na břiše, kde si hýčká své mládě.