Lemur a Madagaskar patří zkrátka k sobě

Jeden lemur vedle druhého si užívají chvíle klidu.

Pohled na lemura může být pro mnoho lidí komický stejně, jako na surikaty. Není se čemu divit. Tento zajímavý tvor je už několik let neodmyslitelně spojen s filmovým plátnem právě díky jedné z hlavních rolí. Lemur žije ve volné přírodě výhradně na čtvrtém největším ostrově světa, kterým je Madagaskar.

Madagaskar a jeho dlouhá historie

Ještě, než se budeme do nejmenšího detailu věnovat lemurům, měla by padnout zmínka o samotném Madagaskaru. Tento ostrov má za sebou skutečně dlouhý vývoj. Osídlován byl už před dvěma tisíci lety. Z pohledu fosilií se na něm našly takové zajímavosti, jako je třeba dvě stě kilový osel a spousta ostatních unikátních živočichů. Není se proto čemu divit, že zde vznikl tak unikátní tvor, jakým je lemur.

Lemur v otázkách a odpovědích

Když se zahledíte na lemura, nelze si nepovšimnout jeho tajemných a svítivých očí. Červené až žluté oči na bílém obličeji a šedé srsti patří k mnoha z poznávacích znaků lemura. V některých lidech mohou dokonce vyvolávat strach. O lemurech se více dozvíte prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jak jsou lemuři spojeni se starými Římany?

Vzhledem k tomu, že zvuky lemurů mohou působit strašidelným dojmem, staří Římané podle nich oslovovali duchy zemřelých. Říkali jim lemures a duchům vždy na jaře pravidelně připravovali oslavy.

Jak velcí jsou lemuři?

V případě lemurů je to hodně individuální záležitostí. K vidění jsou ti trpasličí dorůstající do délky 12 cm a pyšnící se dlouhým ocasem. Pak jsou tu i druhy jako Indri s délkou až 60 cm a hmotností kolem 10 kg.

Jak fungují lemuří prsty?

Zcela jednoduše. Když lemur ohne koleno nebo loket, automaticky se mu sevřou prsty.

Jsou lemuři vegetariáni či masožravci?

Lemuři jsou vegetariáni.

V jakou dobu jsou lemuři nejvíce aktivní?

Lemur je aktivní ve dne, a to především ve větší skupince. V noci jsou samotáři a tuto dobu využívají k páření.