Lev v roli právoplatného krále zvířat

Lev, který je považován za pomyslného krále zvířat.

Když se tak zamyslíte nad tím, jaké zvíře označit za krále všech zvířat, asi stěží odpovíte slon. Každý už má od dětských let v hlavě zafixováno, že králem zvířat je lev. Kočkovitá šelma s hustou hřívou, která ovšem není největší. Co do velikosti je dominantnějším zvířetem tygr. V dnešní době lze za přirozenou domovinu lva označit Afriku, kde představuje krále všech plání.

Podrobné informace o lvovi

Lva pustinného si dokáže představit naprosto každý. Jen málokdo však tuší, jak těžký takový savec je nebo kolika let se dožívá. A právě s těmito důležitými informacemi Vás nyní seznámíme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Hmotnost samce150 až 250 kg
Hmotnost samice90 až 165 kg
Stáří v divočině10 až 14 let
Stáří v zajetíAž 20 let
Informace související s králem zvířat.

Lev je zvířetem žijícím primárně ve smečce, která je tvořena dominantním samcem a samicemi. Ve smečkách lvi také loví. Nejčastější potravou jsou kopytníci a větší savci.

Lev a jeho hříva

K pomyslnému králi zvířat patří neodmyslitelně hříva kolem hlavy. Vždyť právě podle toho mnozí z nás vůbec rozeznají samce od samice. Málokdo však tuší, že hustota a zabarvení hřívy se liší podle toho, kde lev žije. Když je to v oblastech s nižší teplotou, hříva je hustá a tmavší. Naopak v teplých oblastech můžete vidět dokonce lvy s velice jemnou nebo minimální hřívou.

Výjimkou není ani bílí lev

Každý z nás, kdo v zoologické zahradě nebo v dokumentu viděl lva, obvykle měl světle hnědou barvu. Ta je pro tyto zvířata naprosto vlastní. Existují ovšem i k lvi bílí. Ti se občas objeví v jižní Africe. Jejich zabarvení je způsobeno recesivním genem, nejde tedy o typické albíny. I když mohou vypadat honosně, bílá srst jim do značné míry stěžuje lov, protože nejsou tak maskovací. Bílý lev je mimochodem symbolem státního znaku České republiky už od 12. století.