Želvy mnohé z nás rozhodně přežijí

Když se zamyslíte nad tím, jaký tvor na planetě se dožívá největšího věku, s odpovědí asi nebudete moc dlouho váhat. Ano, jsou to želvy patřící do třídy plazů jen s tím rozdílem, že jsou vybaveny kostěným krunýřem. Pomyslnou nedobytnou pevností, která jim slouží jako vynikající útočiště. Pokud Vás zajímá, kolik let se dožila nejstarší želva, začtěte se do níže uvedených řádků.

Základní informace související s želvami

Tito významní a rozmanití tvorové se vyskytují v podstatě po celém světě. Díky tomu, že existuje přemíra různých druhů, lze obdivovat i některé číselné údaje související s tímto živočichem. Ty největší zajímavosti můžete vyčíst z níže prezentované tabulky.

PředmětHodnota
Počet druhů na světěCca 350
Nejstarší druhyŽily před 220 miliony let
Nejstarší želva180 let
Největší krunýř2 metry
Hmotnost největší želvyAž 900 kg
Zajímavosti týkající se želv žijících po celém světě.

Jen doplníme, že tou největší želvou je kožatka velká. Naopak nejmenší želvou je určitý poddruh želvy trpasličí. Její krunýř dorůstá velikosti necelých 8 cm a hmotnost se pohybuje do 135 g.

Želvy v České republice

Tento druh živočichů je mimo jiné rozšířený také v Česku. Pokud jde o nejznámější druh u nás, je jím bezpochyby želva nádherná. Pravdou ovšem zůstává, že na našem území se vyskytuje až osm druhů želv. Máme tu i jednu původní pocházející ze 16. století. Je jí želva bahenní, která má spíše tmavší zabarvení těla a krunýře. Dorůstá do délky až 25 cm.

Krunýř želvy – Fascinující prvek

Je naprosto logické, že tou nejpozoruhodnější částí želvího těla je krunýř. Jeho vnitřní část je složena až z šedesáti kostí. Naopak vnější část je tvořena postranními deskami, včetně těch hřbetních a žeberních. Ve výsledku jde tedy o tvrdé a nedobytné těleso. Podle druhu želvy lze pozorovat velikostně, tvarově i barevně odlišné krunýře, které se mohou odlišovat i svou pevností. Želva může být tvorem suchozemským, ale také vodním.