Žirafa je nejvyšším suchozemským zvířetem

Žirafa je majestátním tvorem, který vyniká především svou výškou. Není se tedy čemu divit, že tento sudokopytník patří k těm nejvyšším suchozemským tvorům na planetě. Tento přežvýkavec se bohužel v posledních letech dostal na seznam ohrožených druhů, a to v mnoha částech světa. Jednotlivé druhy žiraf žijí hlavně v Africe v různých státech, jakými jsou Mali, Niger, Keňa, Mosambik, Zimbabwe a ostatní.

Nejvyšší žirafa na světě

Když se začne mluvit nebo psát o žirafách, každého určitě bude zajímat jedna zásadní otázka. Kolik metrů měřila ta nejvyšší žirafa světa? Na to se Vám prostřednictvím níže uvedené tabulky pokusíme odpovědět a zároveň zmíníme další důležité informace.

PředmětHodnota
Nejvyšší žirafí samec5,87 m
Běžná velikost4,8 až 5,5 m
HmotnostPřes 1 000 kg
Počet druhů žiraf4
Žirafy dorůstají opravdu do velkých výšek.

Jen doplníme, že nejvyšší samec byl objeven v roce 1934 v Keni. Pokud jde o zmiňované čtyři základní druhy, jsou to žirafy severní, jižní, malajské a síťované.

Žirafy toho moc nenaspí

S žirafami jako takovými se samozřejmě pojí několik zajímavostí. Jednou z nich je například doba spánku, která se pohybuje mezi čtyřmi až šesti hodinami denně. Tento sudokopytník spí ve stoje. Výjimečně je možné vidět žirafu spát vsedě, kdy má hlavu opřenou o zadní část těla. Tyto velcí a překrásní tvorové žijí nejčastěji ve skupinách kolem dvaceti kusů. Výjimkou ovšem nebyla ani stáda čítající sedmdesát jedinců.

Žirafa nemá moc přirozených nepřátel

Žirafy žijící ve volné přírodě využívají své výšky. Možná i díky tomu nemají v podstatě žádné zvířecí nepřátele. Jejich kopy jsou velice silné a do značné míry smrtící. Ohrožena mohou být maximální mláďata, na která si troufnou kočkovité šelmy, ty si ovšem bedlivě střeží velké žirafy. Jediným velkým nepřítelem žirafy je tak člověk.

V České republice je žirafa viditelná hned v několika zoologických zahradách od Brna, přes Jihlavu, Prahu, až po Liberec. Nejvíce jich uvidíte v Zoologické zahradě Dvůr Králové.